شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ , ۱۴:۰۵:۲۴
avatar avatar avatar
نوشته شده در ۱۴۰۱/۷/۹ ساعت ۰۹:۵۵
لینک کوتاه مطلب:

امام جمعه دیواندره: مردم به تشویق و ترغیب دشمن گوش ندهند چون دشمن دشمنی می کند

ماموستا جلال مرادی گفت: از مردم عزیز خواهشمندم به هیچ وجه من الوجوه به تشویق و ترغیب و ترهیب دشمن گوش ندهند چون دشمن، دشمن است و دشمنی می کند،

به گزارش حوزه استان ها خبرگزاری تقریب، ماموستا جلال مرادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرستان دیواندره ضمن دعوت همه به تقوا و پرهیزگاری و آرزوی صحت و سلامتی برای مقام معظم رهبری، اظهار داشت: از حسن تعامل مسئولین محترم امنیتی و قضائی شهرستان که با نوجوانان ناپخته ای که در روز اغتشاشات از روی هیجان و ناخواسته به نحوی با هواداران ضد انقلاب هم نوایی کرده بودند دستگیر شدند؛ و آنها را آزاد نمودند و  با رأفت اسلامی مطالبه ی مقام معظم رهبری با آنها برخورد نمودند نهایت تشکر، سپاس و امتنان را دارم.

امام جمعه دیواندره تصریح کرد: از برادران خلیفه مسعود محمدی و حاج عبدالله قدیمی که فرصت موج سواری را از شبکه های معاند، غرب گرا و در رأس آنها آمریکای جهانخوار و اسرائیل غاصب گرفتند تشکر می کنم.

ماموستا مرادی تأکید کرد: آمریکای جهانخواری که داروی کودکان مبتلا به بیماری پروانه ای ما ملت ایران اسلامی را تحریم کرده لیاقت مداخله در امور داخلی ما را ندارد و ما دایه ی نامهربان را نمی خواهیم.

وی خاطرنشان کرد: از مردم عزیز خواهشمندم به هیچ وجه من الوجوه به تشویق و ترغیب و ترهیب دشمن گوش ندهند چون دشمن، دشمن است و دشمنی می کند، مثلاً از تعطیلی مغازه ها، مغازه دارمتضرر می شود، برای دشمن خوش آیند است، هوشیار باشیم، کاری نکنیم که دشمن را شاد و خود را متضررکنیم  و از نقش رسانه ها هم در این ایام که در کنار ما مردم هستند ممنونم.

امام جمعه دیواندره در بخش دیگر از خطبه ها به بحث وفای به عهد پرداخت و به چند آیه در این مورد اشاره کرد: وَمَن اوفی بعهدهِ مِن الله. ( سوره توبه آیه ۱۱۱) و چه کسی از خداوند به عهدش وفادارتر است.
فلن یُخلف الله عَهدهُ.( سوره بقره آیه ۸۰) خداوند هرگز پیمان شکنی نمیکند.
الذین یوفون بعهدالله و لا ینقضون المیثاق ( سوره رعد آیه ۸۰) ( خرمندان ) همانا که به پیمان وفادارند و عهد او را نمیشکنند.
یا ایها الذین آمنوا اوفوا بالعقود. ( سوره مائده آیه یک ) ای کسانی که ایمان آورده اید به عهد خود وفا کنید.
و بعهد الله اوفوا ذلکم و صاکم به لهلکم تذکرو (سوره انعام آیه ۱۵۲) به عهد الهی وفا کنید این چیز یست که خدا شما را به آن سفارش کرده است که پند گیرید.
و الذین هم لاماناتهم و عهدهم راعون. ( سوره مومنون آیه ۸ / سوره معارج آیه ۳۲) مومنان آنها هستند که امانتها و عهد خود را مراعات می کنند.
الموفن بعهدهم اذا عاهدوا ( سوره بقره آیه ۱۷۷ ) نیکوکاران کسانی هستند که به عهد خود هنگامی که عهد یستند وفا میکنند.
اوفوا بالعهد کان مسولا (سوره اسراء آیه ۳۴ ) به پیمان خود وفا کنید زیرا که از پیمان پرسش خواهد شد.
یا ایها الذین امنوا لم تقولون ما لا تفعلون کبر مقتا عند الله ان تقولوا ما لا تفعلون. ( سوره صف آیه ۲ و ۳ ) ای کسانی که ایمان آورده اید چرا چیزی می گوئید که انجام نمی دهید نزد خدا سخت ناپسند است که چیزی را بگویید و انجام ندهید. خداوند بزرگ در قرآن کریم، خود را باوفاترین می شمارد و می فرماید : ومن اوفی بعهده من الله، چه کسی به پیمانش پای بندتر از خداست». ( بقره : ۸۰).
آنگاه بندگان مومن خود را نیز به وفاداری و پای بندی به تعهداتشان فرا می خواند و از نقص عهد و بی وفایی باز می دارد. خداوند در آیه ای با بیان نشانه های خردمندان حق جو بیش از هر چیز، وفا به عهد و پیمان را گوشزد می کند :«الذین یوفون بعهدالله و لا ینقصون المیثاق؛ آنها کسانی هستند که به عهد الهی وفا می کنند و پیمان را نمی شکنند.» ( رعد: ۲۰)
خداوند حکیم، در آیه دیگری، وفاداری به هر پیمانی را از مومنان می خواهد و می فرماید :«یا ایها الذین آمنوا اوفوا بالعقود؛ ای کسانی که ایمان آورده اید ! به پیمان ها وفا کنید». ( مائده : ۱)

وی با بیان اینکه رسول اکرم (ص) نیز وفای به عهد را از شرایط اساسی ایمان می داند؛ یادآور شد: روزانه میلیونها قرارداد و قول و پیمان بین افراد و نهادهای گوناگون به صورت مکتوب و شفاهی منعقد می شود، که زیر بنای فعالیتها و جهت بخش تلاشها ست.

ماموستا مرادی گفت: پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله معیار ارزیابی انسانها و نزدیکی آنان به خود را چنین برشمرده است :« اقربکم غدا منی فی الموقف اصدقکم للحدیث و اداکم للاماته و اوفاکم بالعهد و احسنکم خلقا و اقربکم من الناس؛ فردای قیامت کسی به من نزدیک تراست که راستگوترباشد. نسبت به امانت بیشتر رعایت کند و نسبت به عهد و میثاق وفادار تر، اخلاقش نیکوتر و مردمدارتر باشد.»

در مورد دیگر فرموده است :« من کان مومن بالله و الیوم الاخرفلیف اذا وعد؛ هر کس به خدا و قیامت ایمان دارد، باید به وعده خویش وفا کند. پیمان شکنی،» دشمن بزرگ همکاری، اعتماد، عدالت ورزی انسان ها است.« وفاداری»، نشان ایمان، فطرت سالم، صداقت، شرافت انسانی و راه و رسم اسلام و مسلمانی است؛ حضرت امام علی (ع) می فرماید: اضل الدین اداء الامانه و الوفاء بالعهود؛ پایه دین، تحویل امانت و وفای به عهد است.» ادای« امانت» الهی و مردمی و وفاداری به« پیمانهای الهی و مردمی» عصاره اسلام است. پیمان شکنی، خیانت در امانت، دروغ پردازی و اخلال در قول و قرارها و تهعدات اجتماعی توسط هر کدام از اطراف قرار دادها، روابط اجتماعی را با مشکل بی اعتمادی و بدبینی و شک و تردید مواجه می سازد و توقف هر کدام از چرخ دنده ها، ماشین تولید و توزیع و خدمت و عدالت را متوقف می سازد. و قطع امید و سلب اعتماد، بزرگ ترین عامل توقف و رکود فعالیتهای مثبت در جوامع بشری است.

خطیب جمعه دیواندره افزود: قال رسول الله صلی الله علیه و آله :« لا دین لمن لا عهد له، کسی که پیمان ندارد، دین ندارد.» رسول الله صلی الله علیه و آله نه تنها وفاداری به قول و قرار های بین مسلمانان را ضروری می شمرد، بلکه نسبت به پیمان شکنی و نقض قرار داد با کفار نیز هشدار می دهد و خود را مدافع یکایک آنان می شمارد.

وی در ادامه توضیح داد: قال رسول الله صلی الله علیه و آله :« من ظلم معاهدا او انتقصه او کلفه فوق طاقته او اخذ منه شیئاً بغیر طیب نفس منه فانا حجیجه یوم القیامه؛ هر کس بر« معاهدی» ستم کند، یا حق او را ندهد، یا بیش از توان بر عهده وی باری تحمل کند و به نارضایتی چیزی از وی بستاند، روز قیامت من طرف حساب و شاکی او خواهم بود.» اصل وفاداری به شروط و عهد و امان و تهعدات از روشن ترین شاخصهای فرد مسلمان و امت اسلامی است. رسول اکرم صلی الله علیه و آله با عبارت گوناگون این نکته را گوشزد فرموده است که مومنان به عهد و پیمان خویش وفا دارند.« المسلمون عند شروطهم. المسلمون علی شروطهم. المسلمون علی شروطهم الا شرطا حرم حلالا او احل حراما؛ مسلمانان نزد شرطهای خود هستند. مسلمانان بر شرطهای خود هستند. بر شرطهای خود هستند؛ مگرشرطی که حلالی را حرام و یا حرامی را حلال کند.

ماموستا مرادی در پایان اضافه کرد: مسلمان در هنگام پیمان بستن و امضای قرار داد و قول دادن باید نهایت هوشیاری و دینداری خویش را نشان دهد، و اگر تعهد مشروعی را برعهده گرفت، با تمام توان در وفاداری به عهد خویش بکوشد و یا رسما و بدون فریب و نیرنگ آن را لغو کند. در تاریخ زندگی رسول گرامی حتی یک مورد خلف وعده و پیمان شکنی وجود ندارد. و این هم یکی از عمده دلایل نفوذ کلام نافذ نیر اعظم (ص) و گشترش دین مبین اسلام است.